کمينه

 این کتاب چه نیازی را پاسخگو است؟
اگر بخواهم بدون حاشیه، سراغ اصل مطلب بروم، عوامل زیر باعث شده است که به چنین کتابی در پایه هفتم نیاز باشد:
1. کتاب درسی در عین کامل و جذاب بودن، تمرینات اندکی برای هر موضوع درسی دارد و بنابراین چنین کتابی می تواند امکان تمرین بیشتر را در کلاس فراهم کند.
2. آموزش زبان در مدارس به 2 ساعت در هفته خلاصه شده است و با توجه به حجم زیاد مطالب کتاب درسی، نیاز به چنین منبعی برای تمرین بیشتر و جا افتادن عمقی تر مطالب در منزل وجود دارد.
3. دانش آموزان برای آمادگی برای امتحانات تشریحی و تستی هماهنگ نیاز به منبعی حاوی نمونه سوالات منطبق بر دستورالعمل دفتر تالیف دارند. این کتاب این نیاز را برطرف می کند.
4. با توجه به این که نوجوانان امروز رابطه ای ناگسستنی با کامپیوتر دارند، دی وی دی نرم افزار همراه کتاب منبعی جذاب برای یادگیری از طریق رایانه است.


6 فرمان ما در تالیف این کتاب:
1. رعایت اصول CLT  (شیوه ارتباطی آموزش زبان) تا حد امکان در طراحی تمامی فعالیتها
2. قرار دادن تمرینات و آموزشها در بافتار (context)
3. تلاش بر در نظر گرفتن هر چهار مهارت و تاکید ویژه بر speaking/listening
4. حرکت از controlled practice به free practice در هر بخش از هر درس (به عبارت دیگر حرکت از exercise به task)
5. حرکت از تمرینات ساده تر به سخت تر در هر بخش
6. تلاش بر جامع و مانع بودن کتاب به طوری که منبع قابل اعتمادی برای دبیر و دانش آموز باشد

ساختار هر درس کتاب:
هر درس شامل بخشهای زیر است:
1. Alphabet: با توجه به این که در کتاب هشتم به تدریج & blends digraphs معرفی و بررسی می شوند، در این بخش ما با استفاده از تمرینات متنوع دانش آموزان را کم کم از مرحله تشخیص (recognition) به نوشتن (writing) حروف سوق داده ایم(reception to production). البته در این بخش تلاش شده تاکید بیشتر بر مهارتهای speaking/listening باشد.
2. Vocabulary: در این بخش تمامی واژگان جدید هر درس در قالب تمرینات ارتباطی (communicative) و درجه بندی شده از ساده به سخت (graded) ارائه شده اند. در طراحی تمرینات این بخش، هر چهار مهارت زبانی (4 skills) مد نظر بوده است. وجود برخی بازیها (game) در بین تمرینات، آموزش را برای مخاطبان نوجوان کتاب جذابتر می کند. تمرینات نوشتاری در حد کلمه (word) طراحی شده اند.
3. Functions: اهمیت بالای نقشهای زبانی در کتابهای زبان Prospect ما را بر آن داشت که بخش خاصی از هر درس را به تمرین متمرکز (controlled practice) روی اصطلاحات و نقشهای زبانی خاص آن درس اختصاص دهیم.
4. Practical English: هدف از این بخش استفاده آزادانه (free use) از دانش کسب شده در درس است. تاکید تمرینات این بخش بیشتر بر مهارتهای گفتاری و شنیداری در قالب task می باشد. تمرینات این بخش تا حد امکان بر اساس زندگی واقعی (real-life, authentic) طراحی شده اند.
5 & 6 & 7. Tests: با توجه به الگوی جدید طراحی آزمون ارائه شده توسط دفتر تالیف، آزمونهای نمونه هر درس بر اساس الگوی آزمونهای کمبریج به ویژه YLE و KET طراحی شده است. در طراحی آزمونها به هر چهار مهارت توجه شده است. آزمون اول کمی ساده تر و دومی قدری دشوارتر می باشد.
8. MCQs: با توجه به این که بسیاری از دانش آموزان در آزمونهای هماهنگ کشوری بین مدارس شرکت می کنند، بخش پرسشهای چند گزینه ای جهت آماده سازی ایشان طراحی شده است.
9. For the Teacher: نکات روش تدریس و پیشنهادهایی برای بالا بردن کیفیت آموزش همکاران محترم در این بخش ارائه شده است که حاصل سالها تجربه برگزاری کلاسهای تربیت مدرس بنده است.

چند نکته:
1.  پاسخ سوالات و متن لیسنینگ ها در متن کتاب نمی آید و به طور جداگانه در اختیار دبیران قرار می گیرد.
2. آیکون ؟ مشخصه سوالات دشوار است و چنانچه دبیر محترم سطح آن را مناسب کلاس درس خود نداند، می تواند آن تمرین را نادیده بگیرد. همچنین آیکون ؟ مشخصه سوالات لیسنینگ است که باید از CD صوتی ارائه شده همراه کتاب استفاده گردد.
3. در انتهای هر چند درس، یک صفحه تمرین مروری آورده ایم. همچنین در انتهای درس 3، دو نمونه سوال امتحان پایان ترم اول و در انتهای درس 6 دو نمونه سوال امتحان پایان سال قرار داده ایم.
4. در انتهای کتاب بخشی با نام At a glance گنجانده ایم تا برای مرور سریع و یادآوری مطالب اصلی دروس استفاده شود. همچنین بخشی با نام Notebook برای تمرین بیشتر نوشتار حروف الفبا و اعداد در نظر گرفته شده است.
5. لزومی به انجام تمامی تمرینات کتاب در کلاس درس نیست. دبیران محترم می توانند بخشی را در کلاس انجام دهند و مقداری را به منزل محول کنند.
6. دی وی دی نرم افزار همراه کتاب شامل تعداد زیادی تمرینات و بازیهای مختلف برای بخشهای Vocab, Functions, skills و غیره است. از این دی وی دی می توان هم در کلاس و هم در منزل استفاده کرد.
7. وبسایت کتاب www.english4schools.ir مملو از مطالب آموزشی جذاب هم برای دبیران محترم و هم دانش آموزان است. این وبسایت که دائما به روز رسانی می شود را از دست ندهید!

بخش های معرفی و فهرست کتاب هشتم را دانلود کنید.


 این لینک ها به شناخت شما از بسته هشتم کمک می کنند:


انيميشن درس هاي اول و دوم سال هشتم
  انيميشن درس هاي سوم و چهارم سال هشتم
  انيميشن درس هاي پنجم،ششم،هفتم سال هشتم
Home Page تهران، خیابان انقلاب اسلامی ، خیابان فخر رازی ، خیابان شهید وحید نظری،پلاک 59، مبتکران
Home Page  021-61094000  Home Page  editor@Mobtakeran.com
پرسش جدید  :: تماس با ما  :: مبتکران  :: فروشگاه
ورود به پرتال ::  ثبت نام
Copyright 2014 © Mobtakeran
Powered By Parsian